Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

úterý 12. července 2011

Ovi mapy dovedou k cíli i nevidomé

Věcí, která mě poslední dobou opravdu zaujala, je aplikace Ovi mapy od firmy Nokia v kooperaci s odečítačem Mobile Speak verze 4.6 a vyšší. Aplikaci jsem několikrát otestoval v praxi a zde vám přináším své dojmy a poznatky.

Oč vlastně jde?

Ovi mapy je nový název pro aplikaci Nokia Maps, která je součástí všech telefonů s integrovaným GPS přijímačem. Aplikace kromě samotné mapy a navigačních funkcí obsahuje nově zdarma hlasovou navigaci pro řidiče a chodce, a právě díky tomu se stává užitečnou i pro nevidomé.

Ovládání je velmi podobné navigačním softwarům, které jsou obsaženy například v auto navigacích. Lze vyhledat body zájmu, respektive cíl vaší cesty, ať již jde o nějaký kategorizovaný bod jako je například restaurace či hotel, nebo přímo o konkrétní adresu.

V hlavní nabídce aplikace máte možnost zvolit typ cesty, tedy autem nebo pěšky, hledání míst, určení vaší aktuální polohy na mapě a podobně. Hledání kategorizovaných bodů zájmu probíhá vždy nejblíže vzhledem k vaší aktuální poloze, takže se dá využít například v situaci, kdy jste v neznámém městě a hledáte nejbližší místo, kde se najíst.

Každé vyhledané místo si lze uložit do oblíbených položek, pokud jej navštěvujete častěji. Všechny tyto funkce jsou kompletně ozvučeny, takže myslím není potřeba přesně popisovat jak se konkrétní nabídky chovají, každý jistě sám vyzkouší.

Jen bych zmínil, že před samotným použitím aplikace je dobré v jejím nastavení ověřit, jestli máte hlasovou navigaci nastavenu na češtinu a pokud ne, stáhnout ji z internetu, což proběhne přímo při jejím vybrání v nastavení.

Krom nastavení samotné aplikace mapy je dobré ověřit i nastavení polohy, které se nachází v menu Nastavení/Obecné. V metodách polohy vyberte zařízení, které budete používat, nejčastěji půjde nejspíš o integrovanou GPS, případně BT GPS, pokud používáte navigaci přes Bluetooth. Určitě zapněte funkci asistované GPS, velmi se tím urychlí získání vaší aktuální polohy. Server zjišťování polohy nastavte na automaticky v případě, že vám nevadí přibližně 8 kB přenesených dat při každém spuštění map, což myslím není taková zátěž a za rychlé získání polohy to stojí.

Dalším úskalím může být to, že mapy nejlépe hledají i navigují v režimu online, takže mohou být poněkud náročné na internetové připojení v mobilu, nicméně datový tok není příliš velký a navigace v tomto režimu může být přesnější. Navíc při dostatečně podrobné stažené mapě je stahování téměř nulové a na konci tohoto článku uvedu adresu, na které najdete program pro stažení kompletních mapových podkladů pro všechny podporované země a to buď pro každý stát zvlášť nebo pro celý světadíl, záleží jen na velikosti vaší paměťové karty. Po nahrání těchto podkladů bude již datový tok opravdu minimální.

Samotná navigace pak probíhá tak, že vás program přesně vede, tedy oznamuje kam máte odbočit a to i s názvy ulic, platí pro pěší navigaci.

Vzdálenost podle integrované navigace a Mobile Speaku se může lišit. Integrovaná navigace by měla oznamovat trochu v předstihu a Mobile Speak to, co je aktuálně zobrazeno na obrazovce. Mně se osvědčilo při samotné navigaci dočasně vypínat mluvení, aby informací nebylo příliš mnoho, nicméně množství sdělovaných informací lze nastavit na kartě mapy v konfiguraci Mobile Speaku.

Neříkám, že mapami vybraná trasa je nejkratší možná, ale do zadaného cíle jsem nakonec vždy došel.

Výhody aplikace vidím hlavně v neznámém prostředí, kde se potřebujete někam dostat. Je velká pravděpodobnost, že Ovi mapy vás i přes neznalost konkrétní trasy dovedou k cíli.

Další výhodou může být např pomoc někomu, kdo vás veze domů a vy mu nejste přesně schopni popsat trasu. Stačí do Ovi map nastavit vaši adresu jako cíl cesty autem a Ovi mapy se o navedení řidiče již postarají.

Mapa, podle které navigace probíhá, je dosti podrobná, aplikaci jsem testoval i v lese mimo město a pokud šlo o cesty v okolí vesnic a lesní cesty, navigace probíhala i tam.

Kompletní mapové podklady

Mapové podklady pro všechny podporované země jsou ke stažení pomocí programu AV Maps loader. Stránka i program jsou v angličtině, nicméně orientace je relativně jednoduchá. Lze stahovat podklady pro konkrétní země či regiony nebo pro celé světadíly. Největší výhodou této možnosti je, že pokud se chystáte do ciziny, stáhnete si podklady pro příslušnou zemi a máte zaručeno, že se v ní neztratíte a zároveň nebudete zbytečně utrácet za přenesená data.

Případně pokud máte dostatečně velkou paměťovou kartu, můžete stáhnout podklady např pro celou Evropu, na kartě na ně ale budete potřebovat cca 2,5 GB místa.

Mapové podklady jsou uloženy ve složce Cities na paměťové kartě ve vašem telefonu.

Závěr

Podle mého názoru se jedná o opravdu převratnou novinku v oblasti samostatnosti nevidomých, nicméně to, jak je aplikace užitečná, musí posoudit každý sám. Já osobně podle této navigace absolvoval již několik tras v neznámém terénu a vždy jsem úspěšně došel do cíle.

Takže nezbývá než vám popřát co nejpříjemnější zážitky s navigací, co nejvíc úspěšných cest a určitě se nezapomeňte podělit o případné dojmy či zkušenosti s touto aplikací v komentářích.

Video

Autorem článku je Jiří Fenz.

Související odkazy

4 komentáře:

Aichi řekl(a)...

Ahoj, super informace, jen bych chtel opravit informaci o brandu OVI. OVI Maps je aktualni a rovnez stary brand, novy bude Nokia Maps.

Aichi

Vyžírky řekl(a)...

Dobrý den, zkušenosti s Mobile Speak nemám, ale s OVI mapami ano. Používám je při cestách v mobilu Nokia N8 a nemůžu si je vynachválit. Nepotřebují připojení online, což je velká výhoda oproti konkurenci. S těmito mapami a zmiňovaným telefonem odpadá nutnost pořídit si do auta navigaci samostatně.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím,

tak já s Ovi mapama taky nemám problém. Konečně díky MSpeaku a Ovimapám a samozřejmě díky mému vodícímu psovi dojdu tam, kam chci. Super prográmek ty Ovi mapy.

marek.sk řekl(a)...

Pridana podpora nokia maps v ramci mspeaku ma velmi potesila.. Teraz to je skutocne uzitocny nastroj pre nevidiaceho cloveka. V spojeni s nokia e52 rozhodne dobra volba aj pre jej dobru vydrz na bateriu.
Uz par krat som to vyuzil aj pri navigacii ludi, kt ma viezli na aute domov ci zisteni kontaktu na rozne pizzerie v okoli kde som sa nachadzal.
Mozem potvrdit, ze databaza poi je v rezime online cititelne lepsia.