Každý nevidomý je více či méně nucen chodit sám po městě - ať již za nákupy, či prostě jen najít dům kamaráda, kterého jde navštívit. Je samozřejmé, že nejdůležitější věcí, kterou člověk při takovémto pohybu potřebuje, je bílá hůl a nějaká ta dávka orientačního smyslu. Nicméně stejně důležité mi v tomto ohledu přijdou ještě dvě další věci. Jednak dostatečná motivace a pak alespoň relativní znalost trasy.
Chodit s bílou holí vás naučí buď ve škole (pokud jste nevidomí od narození), nebo v Tyfloservisu (pokud jste o zrak přišli v průběhu života). Pracovníci Tyfloservisu vám také mohou pomoci naplánovat vaši trasu a postupně se ji s vámi naučit. Tento postup je ale vhodný spíše pro trasu, kterou budete používat více než jednou (například z domova do zaměstnání či do školy). Při chůzi také můžete využít služeb vodicího psa.
Motivaci v sobě musí najít každý sám, nicméně s relativní znalostí trasy či zjištěním místa, kde se zrovna nacházíme, nám mohou pomoci moderní technologie.
V první řadě může jít o mapy na webu. Možná si řeknete, že mluvím poněkud z cesty, přece jen internetové mapy jsou v první řadě velmi grafickou záležitostí, nicméně využití pro nevidomé se při troše snahy najde. Každá větší mapová služba - ať již jde o Mapy.cz nebo o Google Mapy - disponuje funkcí pro plánování tras. Pokud do takovéto funkce zadáte startovní a cílovou adresu, dostanete popisu cesty včetně ulic, kterými budete procházet, přesných vzdáleností a informací, kde a kam máte zatočit.
Pro přibližnou představu o průběhu cesty je tato funkce velmi užitečná, protože když už se pak někoho ptáte na cestu, máte alespoň relativní přehled o svém okolí. Dalším velkým pomocníkem jsou jízdní řády Idos. V některých městech, Brno nevyjímaje můžete krom zastávek MHD použít pro vyhledávání i ulice. Může to zlepšit přehled o zastávce, na které máte vystoupit, abyste váš cíl měli co nejblíž. Krom ulic lze vyhledávat například instituce, divadla, nemocnice a podobně, takže v kombinaci s plánovačem tras lze dosáhnout velmi zajímavých výsledků.
Další možností, jak zlepšit přehled o místě, kde se nacházíte a o vašem okolí je program Loadstone, o kterém se podrobněji zmíním v samostatném článku. Abych vás patřičně navnadil, prozradím jen, že jde o GPS navigační program, který je napsán přímo pro nevidomé, takže všechny jeho funkce jsou pohodlně ovladatelné. Krom Loadstone lze s GPS využít i Ovi mapy od Nokie, které jsou již částečně podporovány například odečítačem Mobilespeak. Tuto možnost se chystám testovat, takže ji rovněž zmíním v samostatném článku.
Další nezanedbatelnou možností zlepšení povědomí o trasách je využití služeb Navigačního centra SONS. Jedná se o výjimečnou a velmi praktickou službu, která mně osobně už mnohokrát pomohla. Jsou zde schopni na mapách například najít nejbližší zastávku MHD od místa, které hledáte, pomoci vám s popisem trasy, najít spoje v jízdních řádech, případně určit vaši polohu pomocí navigační jednotky, která přes GPS zjistí, kde se právě nacházíte. Více informací o těchto službách se dozvíte na webu Navigačního centra SONS.
Zajímavé může být k navigaci použít také geolokační hry, jakými jsou Foursquare nebo Gowalla. I těm se budeme věnovat v samostatném článku.
Samostatný pohyb je dle mého názoru jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou nevidomý pro život potřebuje a každá věc, která nám jej usnadní, je velmi vítaná. Proto předem nelamte hůl nad novinkami a zkoušejte všechno, co jde, abyste v co největší možné míře zlepšili svou samostatnost a oprostili se tak od přímé závislosti na lidech, které zrovna potkáte.
Odměnou vám může být třeba pocit, že jste něco nového zvládli nebo alespoň radost z toho, že jste to v první řadě zkusili sami.
Autorem článku je Jiří Fenz.
Žádné komentáře:
Okomentovat