Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

pondělí 4. listopadu 2013

Přečetl jsem: Jo Nesbø – Levhart

Na další dobrodružství Harryho Holea jsem se těšil jak malý kluk a netrpělivě čekal, kdy Kniha Zlín nabídne reading copies (aby bylo jasno, tak ne proto, že by mi bylo líto si knihu koupit, ale proto, že si ji takto mohu přečíst o nějaký ten týden dřív, než půjde do prodeje). Když mi v půlce října Levhart skočil do Dropboxu a do Kindlu, hned jsem se do něj začetl a stejně jak ostatní knihy o Harrym Holeovi, ani od tady této se nemohl odtrhnout. A protože kniha je opravdu dlouhá, měl jsem o několik krátkých nocí postaráno.

Levhart už ani není detektivka, jako spíš thriller. Nesbø se tentokrát odchýlil od precizního popisu kriminalistické práce a soustředil se spíše na popis událostí a prostředí, v nichž se Harry ocitá. A rozhodně to není na škodu. Některé vražedné nástroje či způsoby jsou opět velmi originální a vrah neváhá - v případě, kdy je to třeba a má k tomu podmínky - využít nejen věci, ale třeba i přírodní síly.

Harryho Holea nacházíme na začátku knihy v Hongkongu, kam se vydal po dopadení Sněhuláka. Daleko od všeho, co by mu mohlo připomínat prožité události. V Norsku ale byla nalezena dvě ženská těla a vše nasvědčuje tomu, že v Norsku se po Sněhulákovi objevil další sériový vrah. Obě ženy totiž byly zavražděny stejným způsobem - utonuly ve vlastní krvi. Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby přivedla Harryho zpět a ten se pokusil vraha vypátrat. Ačkoliv se Harrymu nechce, po mírném nátlaku se vrací a zapojuje se do pátrání. To komplikuje i boj o moc mezi dvěma policejními odděleními. Proti oddělení vražd tu stojí Kripos - norská národní kriminální policie. Je tedy třeba dávat pozor nejen na nepřátele zvenčí, ale i zevnitř.

Kromě výletů do Hongkongu a Afriky strávíme s Levhartem většinu času na zasněžených norských pláních a horských chatách, které využívají k přespání běžkaři. Vražd začíná přibývat a kniha je - jak už to u Harryho Holea bývá - opět plná dějových zvratů. Chvíli si myslíme, že už víme, kdo je vrah, pak je najednou všechno jinak, pak si zase myslíme, že už víme, kdo je vrah, pak se to zase celé otočí, pak si zase myslíme, že už je vrah naprosto jasný... Pokud jste nějaký příběh Harryho Holea četli, tak určitě víte, co mám na mysli. A buďte si jisti, že v tomto případě to nebudete tušit až do úplného konce. Pointa je ještě zajímavější a propracovanější, než v předchozích dílech série.

Je skvělé, že Jo Nesbø nejede podle osvědčené šablony, ale pokaždé se snaží nabídnout něco nového. A v Levhartovi se mu to daří skvěle. Už jen za vymyšlení vražedného nástroje, který ve skutečnosti neexistuje - nebo jsem ho aspoň přes Google nedohledal - klobouk dolů.

Book trailer

Levhart vychází 6. listopadu 2013 v elektronické i papírové podobě, vydává Kniha Zlín, edice FLEET, překlad Kateřina Krištůfková, ISBN 978-80-87497-71-5.

Pokud jste fanoušky severské krimi, Levharta určitě doporučuji ke koupi a k přečtení.

Za poskytnutí reading copy děkuji nakladatelství Kniha Zlín.

Související odkazy

Žádné komentáře: