Sešli jsme se v sobotu 11. února 2012 v Café Falk v Brně a jednalo se o příjemné, neformální a informacemi nabité setkání.
Setkání Accessibility GUG jsme po představovacím kolečku začali hangoutem s Mikem Westem z Googlu. Ten stručně představil aktivity Googlu v oblasti přístupnosti (v loňském roce na všech Google Developer Days zazněla přednáška o přístupnosti), Google Chrome a ChromeVoxu a zodpověděl naše dotazy k těmto produktům. V závěru Mike nás požádal o reportování všech bugů, na které z hlediska přístupnosti narazíme (což určitě kvůli zlepšení přístupnosti budeme rádi dělat ;-) Rozloučili jsme se s Mikem a pokračovali v naplánovaném programu.
Já jsem seznámil účastníky s aktivitami Googlu v oblasti přístupnosti a jeho služeb - prakticky se jednalo o stručnou rekapitulaci mé přednášky z loňského Google Developer Day v Praze. Vzhledem k tomu, že všichni zúčastnění jsou aktivními uživateli služeb Googlu, nebylo moc co řešit ;-)
Matěj Plch pak popovídal o vylepšeních Androidu 4.0 z hlediska přístupnosti. Nepříjemným zjištěním, na které Matěj narazil během jeho používání, je absence stabilního českého hlasového výstupu. Doposud běžně používaný Svox s českým hlasem Iveta totiž poměrně často padá, takže práce s tímto v mnoha ohledech vylepšeným systémem je pro uživatele, kteří potřebují český hlasový výstup, je dost komplikovaná. Bližší informace k tomuto tématu jsou k dispozici v Matějově článku Android 4.0: Nejpodstatnější změny a první dojmy.
Roman Kabelka začal obecnějším povídáním o přístupnosti mobilních webových aplikací. Za velmi důležitou Roman považuje rozlišitelnost ovládacích prvků. Spíše než grafické rozhraní vytvořené jako jeden celek a snímání pozice, na níž se uživatel dotkne displeje, je lepší, když je každý prvek vytvořen samostatně. Neméně důležité jsou také smysluplné popisky - ideálně i doplněné o informaci, jak s prvkem pracovat. Více se tomuto tématu věnoval Pavel Ondra v článku Uživatel radí, jak dělat přístupné aplikace pro nevidomé. Článek je trošku staršího data, ale většina informací z něj je stále platná.
Dalším Romanovým tématem byla přístupnost Google+. To na první pohled problémy s přístupností nemá. Pokud se ale na Google+ podíváme detailněji, zjistíme, že některé věci nejsou úplně ideální. Například přidání uživatele do kruhu nešlo před časem udělat standardní cestou. Dnes už je to opraveno, ale i přesto je při práci s Google+ poměrně často třeba použít některé pokročilejší funkce asistivní technologie (například simulaci kliknutí myši na konkrétní místo) či pokročilejší znalosti práce s webovými aplikacemi (dovtípit se, že daný prvek je možné touto cestou aktivovat).
Tomáš Valůšek pak přidal své postřehy uživatele se zbytky zraku. Tomáš je velmi aktivním a pokročilým uživatelem výpočetní techniky. Za základní problém, který mu ztěžuje práci s PC, považuje nedostatečnou velikost textu. Tomášovi nevyhovují standardní zvětšovací programy, které uživateli vzhledem k charakteru zpřístupnění informací berou kontext zobrazované informace. Tomáš kontext potřebuje a je zvyklý pracovat tak, že standardně pracuje s ne tak zvětšenými informacemi a zvětšuje si pouze to, co si chce přečíst. Proto je škoda, že pro Android zatím není k dispozici žádný zvětšovací program, který by zvětšení informací z displeje umožnil. Další problém, se kterým se Tomáš často potýká, je nabídka zvětšování písma přímo konkrétní aplikací - pokud mu aplikace dovolí zvětšit písmo, tak zpravidla nedostatečně.
I další účastníci - Pavel a František - se často zapojovali do diskuse se svými praktickými postřehy a připomínkami.
Probrali jsme i obecnější pohled na přístupnost. Proč Google a Apple přistupují k řešení přístupnosti každý po svém, v čem jsou výhody a nevýhody jednotlivých přístupů, či co bychom mohli jako nová skupina GUG.cz pro zlepšení přístupnosti služeb Googlu udělat. Kolegové si také navzájem vyměnili zkušenosti z používání služeb Googlu.
Tři hodiny nám příjemně uběhly a po páté hodině jsme setkání ukončili s tím, že se určitě nevidíme naposled. A k jakému řešení jsme přišli jako v současnosti nejrozumnějšímu? Služby od Googlu a hardware od Applu ;-)
Fotogalerie