Pokud vytváříte PDF a chcete si rychle ověřit, zda splňuje technické požadavky na přístupnost, můžete k tomu použít několik nástrojů. Jedním z nich je i PAC - the PDF Accessibility Checker.
Jedná se o freewarový nástroj, vyvíjený a distribuovaný nadací Access for all, který slouží k testování přístupnosti PDF dokumentů a formulářů. Jeho zajímavou funkcí je možnost zobrazení náhledu strukturovaného dokumentu ve webovém prohlížeči. PDF Accessibility Checker v takovém případě ukáže, které tagy (nadpisy, odstavce, atp.) jsou v PDF použity a současně je zobrazí tak, jak by byly interpretovány asistivními technologiemi.
PDF Accessibility Checker nabízí možnost zobrazení zprávy s výsledky testování, obsahující odkazy na nalezené chyby. Po potvrzení odkazu je zobrazeno místo pravděpodobné příčiny chyby přímo ve zdrojovém dokumentu, takže uživatel ví, kde a co by měl opravit.
Co lze pomocí PDF Accessibility Checkeru otestovat?
- Použití značek pro strukturování obsahu,
- přítomnost titulku dokumentu,
- definování jazyka, v němž je dokument napsán,
- nastavení zabezpečení dokumentu tak, že umožnuje přístup k obsahu i asistivním technologiím,
- zda je při pohybu tabulátorem zachováno logické pořadí,
- konzistentní strukturu nadpisů,
- přítomnost záložek,
- použití přístupných fontů,
- zda je obsah uspořádán v logickém pořadí,
- přítomnost textových alternativ u obrázků,
- zda jsou tagy a role definovány korektně,
- dostatečný kontrast mezi barvou textu a pozadí,
- zda je prázdné místo definováno jen vizuálně, nebo i v kódu.
Další informace o testovaných oblastech včetně jejich detailnějšího popisu včetně odkazů na WCAG 2.0 jsou k dispozici například v souboru PAC Quick Manual (PDF, 1.2 MB).
I přesto, že nástroj testuje pouze technické aspekty přístupnosti, je určitě dobré si s ním PDF, které chceme někomu poslat nebo dát na web, zkontrolovat.
Žádné komentáře:
Okomentovat