Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

pondělí 30. září 2013

Předčítání titulků může pomoci i nevidomým

Ačkoliv se to může zdát na první pohled divné, i u lidí s těžkým postižením zraku může nastat situace, kdy budou potřebovat přečíst titulky u videa. Příkladem může být třeba zhlédnutí videa v původním znění s tím, že si jej dotyčný pustí s titulky, protože má problém porozumět mluvené cizí řeči. Nebo situace, kdy titulky obsahují informace, které nejsou obsahem zvukové stopy (například jména a povolání lidí, kteří ve videu hovoří).

Ačkoliv YouTube už podporu titulků nějaký čas nabízí, bohužel neexistuje způsob, jak si tyto titulky nechat screen readerem (nebo jiným způsobem či nástrojem) nahlas přečíst. Na řadu tedy musí přijít nějaký desktopový přehrávač. Před časem se k tomuto účelu používal Titulník od Marka Susčíka, nyní se ideálním nástrojem na čtení titulků hlasem zdá být KMPlayer.

KMPlayer má totiž integrovanou TTS (Text-To-Speech) funkci předčítání titulků syntetickým hlasem. Stačí tedy mít v systému nainstalovánu libovolnou SAPI5 syntézu, zapnout v KMPlayeru funkci TTS: Přečíst titulky (buď přes menu, které se vyvolá klávesou pro kontextové menu, nebo v Předvolbách - klávesa F2), eventuálně nastavit její parametry a pak už nezbývá nic jiného, než si pustit film v původním znění s titulky a poslouchat jak audio stopu, tak titulky.

Tak třeba se to někdy někomu - a nemusí být zrovna nevidomý - může hodit.

úterý 24. září 2013

Nové verze screen readeru JAWS

Uživatelé JAWSu mají od září letošního roku k dispozici hned dvě nové verze tohoto populárního odečítacího programu z dílny Freedom Scientific.

Finální česká verze JAWSu 14

V pátek 20. září jsme v GALOPu vydali finální lokalizovanou verzi JAWSu 14. Kromě desítek drobných vylepšení obsahuje nová verze JAWSu řadu užitečných novinek jako je například funkce Flexibilní web, podpora pro Windows 8 a syntezátor Vocalizer Direct, rozšíření funkce Korektor či vylepšená podpora standardu ARIA. Pokud máte zájem, stahujte, instalujte a vyzkoušejte jej.

JAWS 15 Public Beta

JAWS 15, jehož veřejná betaverze byla vydána před několika dny, přináší například podporu pro dotykové ovládání Windows 8, podporu syntezátoru Vocalizer Expressive od Nuance Communications, vylepšenou podporu Skype či lepší spolupráci s braillskými displeji. JAWS nově obsahuje ovladače nejrozšířenějších braillských řádků a také jejich autodetekci za běhu, takže po připojení braillského řádku při spuštěném JAWSu již není třeba JAWS restarovat. V oblasti podpory Braillova slepeckého písma přibylaještě celá řada dalších vylepšení - za všechny jmenuje například přepínání mezi braillskými tabulkami za běhu či více možností braillských nastavení v Průvodci při spuštění.

Anglická, německá a španělská verze jsou ke stažení a vyzkoušení na stránce Download JAWS 15.

Související odkazy

sobota 21. září 2013

Co se mi líbilo na WebExpo 2013

Disclaimer na úvod. Můj pohled na WebExpo se liší od pohledu běžného návštěvníka, protože moje "mise" na WebExpo je trochu jiná. Už několik let tam díky vstřícnosti Vaška Stoupy s Romanem Kabelkou prezentujeme tématiku přístupnosti a snažíme se účastníkům pomáhat s tím, aby jejich weby a aplikace byly co nejpřístupnější. Takže na přednášky (kromě té své) se většinou nedostanu a čas trávím na stánku či v přilehlých prostorách diskusemi a poradenstvím.

Kromě toho mám jako organizátor mnoha podobných akcí (byť ne pro tolik účastníků) docela zvýšený "práh bolesti", protože si dost dobře dokáži představit, co vše obnáší zorganizovat takovou akci.

A co že se mi tedy líbilo?

Větší povědomí účastníků o přístupnosti

Zatímco v předchozích letech jsme dost často s účastníky probírali a radili jim v základních věcech kolem přístupnosti, letos byla situace jiná. Většina těch, kteří za námi na stánek přišli, už zpravidla povědomí o přístupnosti měli, jejich weby či aplikace měly základní požadavky na přístupnost vyřešeny a ladili jsme tak více či méně jen detaily. Řečeno slovy metodik - spíše než WCAG 2.0 byla na pořadu dne WAI-ARIA. Což nás samozřejmě těší a pokud by byl příští rok zájem o nějakou pokročilejší přednášku či workshop o přístupnosti, určitě ji můžeme nabídnout k zařazení do programu (k tomuto tématu se ještě vrátím dále).

Angličtina

"Přepnutí" na angličtinu považuji za dobrý nápad a určitě je to směr, kterým by se dle mého názoru mělo WebExpo do budoucna ubírat. Nejrůznějších akcí kolem webu v češtině je spousta, takže pro akci v angličtině je zde určitě místo.

A že všichni nemluví jako rodilí mluvčí? Angličtina by šla jistě v mnoha případech vylepšit (a sebe z toho nevyjímám), ale nemohu se zbavit pocitu, že jediný, kdo úroveň angličtiny nějak řešil, byli někteří čeští účastníci.

Za poslední rok jsem se zúčastnil několika mezinárodních akcí (na jedné jsme měli asi 130 účastníků z 19 různých zemí), ale to, že by někdo někdy hodnotil něčí úroveň angličtiny, jsem nezaznamenal. Naším cílem bylo domluvit se a to se nám vždy povedlo, ačkoliv jsme občas měli situaci ztíženou třeba tím, že nejméně jeden z účastníků konverzace byl nevidomý a nedalo se spolehnout na "domluvu rukama" či vizuální vjemy.

Na CSUNu jsem byl na přednášce dvou Japonců, kterých se po skončení jejich prezentace jeden rodilý mluvčí na něco zeptal. Ti mu nerozuměli a tak jej požádali o to, aby jim svou otázku zopakoval. A bylo to naprosto v pohodě. Nikoho to nijak nepohoršilo, dotyčný Američan svou otázku zopakoval pomaleji a s lepší výslovností a bylo to vyřešeno. Ale celkem si dokáži představit, co by se mohlo dít, pokud by podobná situace nastala na WebExpo.

No prostě - anglicky radši špatně, než vůbec.

Cco bych příště změnil

Docela hodně času jsem strávil přemýšlením o tom, jak svou letošní prezentaci pojmout, protože jsem neměl představu, jak moc znalí budou v oblasti přístupnosti návštěvníci, kteří na přednášku přijdou. Asi by nebylo od věci uvádět u přednášek i jejich pokročilost/náročnost, protože neumím připravit přednášku tak, aby zaujala někoho, kdo o přístupnosti v životě neslyšel, a současně někoho, kdo se jí již několik let zabývá. Takže rozdělení přednášek na úvod do problematiky/ ponoření se do tématu/ pokročilé věci by určitě nebylo od věci. Případně by se zájemcům o hlubší seznámení se s konkrétní tématikou dal nabídnout workshop. Před dvěma lety jsme takto měli workshop společně s BoBem Marvanem ze Seznamu a myslím, že se účastníkům líbil.

A to je asi pro tuto chvíli vše. Blížíme se k Brnu a mě už nic dalšího nenapadá.

Organizačnímu týmu přeji hodně zdaru a sil do dalšího ročníku a na WebExpo 2014 ahoj.

sobota 14. září 2013

Accessibility is a part of WebExpo 2013

WebExpo Prague 2013 conference is going to take place next week and I am very happy that this year there is a series of talks on accessibility as a part of the programme.

There are three talks concerning accessibility:

According their descriptions, all talks look very interesting and worth seeing. And moreover, these talks also probably will bring a slightly different approach to accessibility. Andrew is going to talk about better typing experience for not only disabled typists, Jakub focuses on implementing pages suited for High Contrast Mode, and my topic could be summarized in one sentence - accessibility is for the majority, not the minority.

As in the previous years, because of the obligingness of WebExpo team, I and my colleague Roman will have an accessibility booth during the whole conference and we will be ready to help you with the accessibility issues. As usual, we will have some assistive technologies with us, so we can evaluate your website or app right on the spot.

Do you want to make a quick accessibility evaluation of your website or application for iOS or Android? Are you interested in assistive technologies for the blind and partially sighted users? Are you courious what benefits accessibility brings to all users? Then come and join us. We will be very happy to share our knowledge and help you to make your web or app as accessible as it would be possible. We will give our services free of charge during the conference for all WebExpo participants.

Of course accessibility is not the only reason why to attend WebExpo. There are a lot of interesting talks on agenda and many other activities including workshops, parties, networking, etc.

Still don't have your ticket? Then don't hesitate, buy your ticket now and come to WebExpo. I am looking forward to meeting you there.

neděle 8. září 2013

Twitter zlepšuje přístupnost svého webového rozhraní z klávesnice

Během posledního roku byla vylepšena přístupnost webového rozhraní Twitteru. Jednou z věcí, u které došlo ke zlepšení, je interakce s časovou osou pomocí klávesnice. Ačkoliv je ovládání z klávesnice často považováno spíše za nadstavbovou či pokročilou funkci, opak je pravdou a pro uživatele, kteří nemohou používat myš, je možnost plnohodnotně ovládat aplikaci z klávesnice naprosto zásadní.

Twitter nabízí uživatelům makro-navigaci mezi jednotlivými tweety pomocí kláves j a k a mikro-navigaci v rámci tweetu pomocí Tab a Shift+Tab. Tabulátor lze samozřejmě použít standardně pro pohyb po všech odkazech na stránce, ale tento způsob by byl při práci s časovou osou poněkud zdlouhavý, takže zjednodušení pohybu mezi jednotlivými tweety je velmi přínosné.

Video: Navigation Explanation

Při ovládání z klávesnice je také důležité mít dostatečně zvýrazněnou položku, která je právě aktivní (má focus). I v této věci došlo ke zlepšení a vybraný tweet je orámován.

Pokud jste si ještě ovládání Twitteru z klávesnice nevyzkoušeli, tak směle do toho. Pokud používáte Windows a některý ze screen readerů (například JAWS), je ale třeba vypnout Virtuální kurzor, aby vám vše fungovalo tak, jak má.

Některé klávesové zkratky pro práci ve webovém rozhraní Twitteru

  • Enter Otevřít detaily
  • g f Přejít na uživatele...
  • j Další tweet
  • k Předchozí tweet
  • Mezerník/Shift mezerník Stránka dolů/nahoru
  • / Hledat (při českém rozložení klávesnice ´ [čárka pro dlouhé hlásky na alfanumerické klávesnici] -)
  • . Načíst nové tweety a posun na nejnovější z nich
  • ? Nápověda (při českém rozložení klávesnice Shift +´ [čárka pro dlouhé hlásky na alfanumerické klávesnici]). Obsah dialogu s nápovědou je pro odečítač obrazovky s virtuálním kurzorem nepřístupný, je možné jej přečíst JAWS kurzorem.

Video: Browsing Tweets Using Screen Reader

Tým, který má ve Twitteru přístupnost na starost, má také oficiální Twitter účet. Ten najdete na @a11yteam a kromě sledování aktuálních informací o novinkách v přístupnosti Twitteru je také možné jim touto cestou posílat náměty na další vylepšení přístupnosti.

Související odkazy

Děkuji Martinu Kleinovi za spolupráci při přípravě tohoho článku.