Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

středa 20. března 2013

Todo - úlohy vždy na dosah (1/2)

Hľadali ste aplikáciu pre iPhone, či iPad, ktorá by vám pripomínala rôzne úlohy? Alebo ste si chceli zostaviť nákupný zoznam, ktorý si spravíte napríklad na iPade a v obchode si bez problémov odškrtávate na Iphone, čo ste už kúpili? Tak práve pre vás sa skúsim napísať recenziu aplikácie Todo, ktorá je veľmi dobre ovládateľná s programom VoiceOver.

Plánovanie je dobrá vec

Na túto tému na internete nájdete veľmi veľa článkov. No ak to sami nevyskúšate, tak si neuvedomíte silu tejto aplikácie a jej podobným. Samozrejme, že aplikácií, ktoré vám ponúkajú plánovanie, vytváranie projektov, alebo spracúvanie zoznamov je veľmi veľa, ale Todo sa mi zdala, čo sa týka prístupnosti tá najlepšia. Samozrejmosťou je synchronizácia, ktorá pri tejto aplikácii ponúka viac možností, no mne sa oplatila aj synchronizácia cez Dropbox.

Skvelé na tejto aplikácii sú push upozornenia, ktoré vás v daný čas, alebo v čas, ktorý si nastavíte vedia upozorniť. Tiež aj upozorňovanie na základe polohy je fajn vec, ale priznám sa, že toto moc nevyužívam.

Prvé spustenie

Po prvom spustení aplikácie Todo na vás vybehne zoznam dopredu vytvorených úloh, projektov a pod. Slúži to na to, aby ste sa s aplikáciou dokonale zoznámili. Môžete úlohy mazať, odškrtávať ako splnené a pod. Samozrejme, že je potom dobré ich všetky vymazať, aby vás zbytočne nerušili pri skutočných úlohách.

Prvotné nastavenia

Ako som už písal vyššie, tak ako prvé odporúčam zmazať úlohy, ktoré sú v Todo ako predvolené, resp. na výučbu. Ďalej si nájdem nastavenia a zvolím si spôsob synchronizácie. Ja preferujem Dropbox, ktorý mi pre moje úlohy stačí. No máte viacero možností, dokonca aj cez iCloud Apple, ale potom sa k úlohám nedostanete z inej aplikácie. Tiež je možnosť aj Todo plateného prístupu, kde môžete k svojim úlohám pristupovať aj cez webové rozhranie. Ja tento spôsob nevyužívam, zdalo sa mi zbytočné platiť za túto službu, ale verím, že pre niekoho bude aj táto možnosť bez ohľadu na platenie užitočná.

Ako ďalšie si nastavím zvuk a možnosti upozornenia. Tu si treba prejsť dialóg a zistiť, ktorý zvuk komu vyhovuje a tiež, aký spôsob zobrazenia budete preferovať, či už prerušovaný panel, kde budete musieť okno odklepnúť, alebo len banner, ktorý sa zobrazí na vrchnej strane obrazovky, pričom bude prehraný zvuk. Tu to nechávam na fantázii každého, lebo koľko ľudí, toľko chutí.

Týmto by som prvotné nastavenia ukončil, pretože sa k nim môžem vždy vrátiť.

Popis prostredia

Aplikáciu oveľa viac používam na iPade a tak sa budem snažiť popísať prostredie aplikácie práve pre iPad. Na iPhone sú drobné odlišnosti, ale ak sa pochopí princíp celej aplikácie, tak sa veľmi ľahko zorientujete aj tam.

Prostredie je dostatočne prehľadné

Rozloženie aplikačných prvkov zaberá prostredie celého displaya. Tým je aplikácia veľmi dobre prehľadná aj v prípade, že nechcete využívať len švihacie gesto, ale chcete aj niektorú položku nájsť sami. Tento spôsob považujem za prehľadnejší a hlavne rýchlejší, ako švihaním prsta hľadať položku, ktorá je na opačnej strane ako začíname.

Napríklad tlačidlo späť, alebo left je v ľavom hornom rohu displaya. Tlačidlo hľadať (search) je presne v strede hornej časti. Ďalšie hneď vedľa tlačidla hľadať je tlačidlo Inbox. Úlohy si môžete deliť do rôznych zložiek, ako sú Inbox, Home, Work a dajú sa vytvárať aj vlastné.

Už viac vpravo, ale stále v hornej časti displaya je tlačidlo Edit, ktoré má za úlohu editovať už napísaný projekt alebo úlohu.

Hneď vedľa je tlačidlo Quick add, ktoré je určené na situácie, keď chceme rýchlo pridať úlohu, napísať jej názov a nepremýšľať nad tým, či sa jedná o projekt, alebo e-mail pre niekoho. Skrátka, ak si chceme niečo rýchlo poznačiť, alebo spraviť len klasickú úlohu, tak použijeme tento spôsob. Samozrejme, že všetky ďalšie atribúty úlohy môžeme nastaviť aj dodatočne.

Na pravej strane stále v hornej časti displaya je tlačidlo Add. Po stlačení tohto tlačidla sa nám rozbalí zoznam, kde si môžeme zvoliť z nasledovných možností.

Normal
jedná sa o klasickú úlohu.
Project
ako názov napovedá, tak vytvárame projekt, ktorý môže obsahovať niekoľko rôznych úloh, samozrejme s rovnakým cieľom.
Checklist
veľmi dobrý zoznam napríklad pre nakupovanie. Môžete si bez problémov odškrtávať položky, ktoré ste už splnili.
Call a contact
ide o možnosť volať kontaktu. Môžete si vytvoriť úlohu, ktorá bude mať názov call a contact a nasledovať bude meno osoby, ktorej chcete volať.
Email a contact
tá istá možnosť ako popisovaná vyššie, len s tým, že budete posielať email.
Sms a contact
myslím, že nemusím predstavovať.
Visit a location
môžete si vybrať kontakt, ktorý chcete navštíviť.
Visit a url
navštíviť internetovú adresu, ktorú si poznačíte.

Příště se podíváme na to, jak se zadávají úlohy.

Autorem článku je Peter Gombárik.

Další díl

Žádné komentáře: