Jako hlavní - a mnohdy jediný - prostředek k simulaci zrakových vad se stále používají tzv. simulační brýle. Doba ale pokročila, tak proč si i tuto činnost nevyzkoušet ještě více zážitkovou a interaktivní formou.
Před časem jsem v článku Jak vidí barvoslepý člověk psal o aplikaci Daltonizer, která umožňuje simulaci různých typů barvosleposti. Na CSUNu objevil (či spíše mi byla objevena velmi aktivním a přátelsky naladěným prezentujícím ;) další podobná aplikace.
Jmenuje se VisionSim, vytvořili ji v Braille Institute a umožňuje vyzkoušet si nejrůznější typy zrakového postižení. Já jsem si nainstaloval VisionSim 1.3 pro Android, který je trochu staršího data (prý chyba a bude opravena ;) a obsahuje interaktivní simulace jen čtyř zrakových vad - věkem podmíněné makulární degenerace, diabetické retinopatie, glaukomu a katarakty. Verze pro iOS nese pořadové číslo 3 a obsahuje dalších pět simulací.
Aplikace využívá fotoaparát telefonu, takže po zvolení konkrétní simulace a nastavení závažnosti symptomů postižení můžete vidět okolní svět podobně, jako ho vidí někdo, kdo toto konkrétní postižení zraku opravdu má. U každé simulace je také možné si o daném postižení zraku přečíst základní informace.
Pokud používáte Android nebo iOS a chcete si vyzkoušet, jak vidí lidé s různými typy zrakových vad, aplikaci si stáhněte, nainstalujte a vyzkoušejte. Mně osobně se tato aplikace velmi líbí.
1 komentář:
Dobrý den, nevím, zda se tato informace na blogu objevila. Celou sadu aplikací pro zrakově postižené lze najít v aplikaci VIA - By Braille institute - jsou v ní odkazy na placené i aplikace zdarma - ponejvíce anglické verze. Zdarma je např. Color ID (aplikace pro rozpoznávání barev) nebo aplikace BrighterBigger (digitální lupa pracující s focenými předlohami. Aplikace odkazuje i na VisionSim atd.
Okomentovat