V předchozím díle jsme se seznámili s programem Dolphin Guide a s některými možnostmi, které nabízí uživatelům s těžkým postižením zraku. Dnes se podíváme na další funkce, které Guide přináší.
Skype
Guide obsahuje i základní podporu pro telefonování přes Skype. V tomto případě jde ale opravdu jen o základní funkčnost. Abychom Skype z Guidu mohli využívat, musí být v systému nainstalovaná standardní aplikace Skype a musí v ní být nastaveno automatické přihlašování našeho Skype účtu. Toto nastavení bohužel nelze provést z Guidu, takže zde se uživatel neobejde bez pomoci někoho vidícího.
A co můžeme se Skypem v Guidu dělat? Jednoduše volat jiným uživatelům Skypu a máme-li předplacený kredit, tak také na běžné telefony. Není zde možné vyhledávat kontakty ani vidět aktuální stav autorizovaných kontaktů, takže vždy voláme "naslepo", aniž bychom věděli, zda je volaná osoba online. Svůj vlastní stav také nezměníme. Skype lze pouze zapnout a vypnout. Jsme tedy buď ve stavu online, nebo offline.
Prostřednictvím Guidu nelze po Skypu chatovat. Příchozí chaty Guide sice přečte, čtení ale nesmíme přerušit, protože jinak už nemáme žádnou další možnost, jak si chat přečíst znovu a také není možné na chat odpovědět.
Prosté volání tedy v Guidu funguje hladce, doufám ale, že se v příštích verzích funkčnost Skypu rozšíří i o podporu chatu.
Instant Messenger
Textová online komunikace je v Guidu možná prostřednictvím funkce, která využívá protokol Windows Messengeru od Microsoftu. Zde je podpora mnohem propracovanější než v případě Skypu. Uživatelský účet můžeme nastavit přímo z prostředí Guidu, můžeme si nastavovat svůj stav a taky vidět stavy ostatních kontaktů. Lze chatovat jednotlivě nebo i hromadně a můžeme se vracet k historii konverzací.
Instant Mesenger má v současnosti jen jednu vadu na kráse - chatování v Guidu zatím nepodporuje českou diakritiku, musíte tedy svůj protějšek požádat, ať vám píše bez hacku a carek.
RSS čtečka
Další užitečnou funkcí Guidu je čtečka RSS kanálů. Několik převážně zpravodajských kanálů je zde opět předdefinováno, další si uživatel může přidávat. Po odenterování článku z právě prohlíženého kanálu se stránka s článkem zobrazí v jakési zjednodušené formě. Je zobrazen jen prostý text bez grafiky a formátování a Guide se snaží ze stránky eliminovat vše kromě textu článku, abychom si rovnou mohli číst, co nás zajímá, bez nutnosti prokousávat se nejprve úvodními hlavičkami a menu zpravodajských serverů. Díky tomu je čtení článků opravdu jednoduché, je to ale dvousečná zbraň. Vedlejším efektem tohoto zjednodušování je, že se z textu článku vytratí veškeré odkazy. To je nepříjemné u serverů, které v článcích používají inline reklamu. Musíme se tedy omezit na servery, na kterých inline reklama není.
Webový prohlížeč
Na závěr přehledu internetových funkcí Guidu jsem si nechal webový prohlížeč. Ten se svým ovládáním vymyká ostatním částem Guidu. Základní dva prvky okna prohlížeče jsou adresní řádek a načtená stránka. Mezi těmito prvky přecházíme klávesou Escape.
Do adresního řádku můžeme kromě adres zadávat i příkazy, kterými prohlížeč ovládáme, např. příkazy jako Oblíbené, Historie, Nastavení, Přidat k oblíbeným, apod. Pro plnohodnotné využití prohlížeče si tedy musíme těchto několik příkazů pamatovat. Adresní řádek můžeme snadno využít i pro hledání přes Google. Zadáme-li do řádku cokoli, co není ani příkazem ani adresou, načte se stránka Googlu s výsledky hledání pro zadaný text.
Po samotné stránce se můžeme pohybovat šipkami vpravo a vlevo, které nás posouvají na další či předchozí prvek. Pro rychlý pohyb jen po odkazech lze použít klávesu L vpřed a Ctrl+L zpět. Stejným způsobem funguje písmeno N pro bloky textu, které nejsou odkazy. Je k dispozici i klávesa H pro nadpisy, ale na většině stránek, kde jsem ji zkoušel, tato klávesa nefungovala. To je škoda, protože pohyb po nadpisech určitě patří k základním funkcím při brouzdání s hlasovým výstupem. Pokud kurzor stojí na formulářovém prvku, lze s prvkem ihned pracovat. Není tedy nutné přepínat se do formulářového režimu, jak je tomu zvykem u odečítačů.
Částečně vidící uživatelé mohou ocenit nastavitelné zvětšení stránky, zvýraznění pozice kurzoru a možnost zapnutí a vypnutí zobrazení obrázků. Stránky lze také zobrazovat neformátovaně jako prostý text v jednotných barvách a fontu.
Myslím, že prohlížeč není stavěný na procházení stránek, které mají složitou strukturu nebo vyžadují větší interakci, ale pro jednodušší weby je snadno použitelný. Výhodné může být navštěvovat raději zjednodušené varianty webů pro mobilní zařízení, pokud jsou k dispozici.
Vzdálená podpora
Mezi internetové funkce jsem zařadil i technickou podporu, kterou lze poskytovat i na dálku právě prostřednictvím internetu.Z hlediska uživatele je navázání zabezpečeného spojení s pracovníkem technické podpory snadné – po zvolení příslušné položky v menu je třeba zadat kód, který technik sdělí uživateli třeba telefonicky. Tím technik získá přístup k počítači uživatele a může s ním např. zkonzultovat problém, na který v Guidu naráží, nebo mu třeba nastavit aplikaci Skype, což by uživatel jen s pomocí Guidu provést nemohl.
Závěr
Po přečtení popisu výše uvedených funkcí si můžete říci, že Guide nepřináší nic světoborného. Cílem Guidu ale není převyšovat běžné aplikace množstvím možností a funkcí, ale nabídnout základní funkčnost pomocí velmi jednoduchého ovládání. Zatímco využívání obdobných funkcí v běžných aplikacích prostřednictvím odečítače vyžaduje desítky hodin školení a zvládnutí práce v mnoha různých aplikacích, zde se uživatel obejde téměř jen s šipkami, Enterem a Escapem a vše je v rámci jediného programu. Zrakově postižení, pro které práce s odečítačem není problém, dají určitě odečítači přednost. Existuje ale i skupina lidí, pro které je práce s odečítačem příliš náročná, a těm může Guide přinést nové možnosti a zpřístupnit užitečné internetové služby i další funkce počítače.
Autorem článku je Honza Šnyrych.
Související odkazy
- Dolphin Guide na webu Spektry
- Dolphin Guide Tour na webu Spektry
- Anglická demoverze Dolphin Guide ke stažení