Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

pondělí 14. prosince 2009

Přístupnost webových prohlížečů - S PAC Mate Omni na Internet

Před časem jsem slíbil seriál o přístupnosti webových prohlížečů. Na podzim se mi ale nakupila spousta jiné práce, takže k dokončení a zveřejnění původně ohlášeného prvního dílu o Firefoxu jsem se bohužel zatím nedostal. Naštěstí zaskočil kolega Michal Jelínek, který napsal o tom, jak se mu pracuje s "pocket" verzemi Internet Exploreru a screenreaderu JAWS na zápisníku PAC Mate Omni. Michalovi tímto děkuji a předávám slovo.

Seznamte se prosím

PAC Mate Omni je elektronický zápisník pro nevidomé postavený na systému Pocket PC (Windows Mobile 6.0), který nabízí uživateli práci na plnohodnotné notebookovské (příp. braillské) klávesnici s možností kompaktního připojení braillského řádku. Jako odečítač obrazovky zde slouží pocket verze známé aplikace JAWS. Ta zde ozvučuje kompletně celé prostředí operačního systému. Uživatel tak může pracovat s Office Mobile, kalendářem, úkoly, poštou, Internet Explorerem … Pokud je uživatel zvyklý na práci s JAWS pro „dospělé“ Windows, nebude mu ovládání Omni činit žádné problémy, protože zkratky a principy jsou stejné.

Jak se připojit

PAC Mate Omni nabízí několik možností, jak se k internetu připojit. Sám umožňuje připojení pomocí integrovaného infraportu (tedy s využitím mobilního telefonu jako modemu) nebo USB kabelem, při využití připojení PC, s kterým je propojen. Vzhledem k tomu, že má 2 sloty na CF karty, není připojení omezeno jen na tyto dva způsoby, ale díky rozšiřujícím Compact Flash kartám může být spojení se světem řešeno pomocí Bluetooth, síťové běžné či bezdrátové karty.

Funkce pro brouzdání

Práce s Internet Explorerem v PAC Mate Omni téměř sto procentně odpovídá té na PC. Kapesní verze JAWS zaručuje podobnost v ovládání nejen v systému, ale také při brouzdání na internetu. A však určitá omezení zde nalezneme.

Chybí kupříkladu klávesa pro přechod na nejbližší seznam, tabulku (ač se v ní lze pohybovat stejně jako v PC) a možnost vyvolání seznamů jednotlivých prvků (tlačítek, editačních polí …). Možnost vyvolání seznamu odkazů a nadpisů je ovšem zachována i zde. Po čem je tedy možné se pohybovat a jaké funkce jsou nabízeny?

b
Tlačítko
e
Editační pole
c
Rozbalovací seznam
x
Zaškrtávací pole
r
Přepínač
f
Formulářový prvek libovolného typu
h
Nadpis
n
Nejbližší neodkazový text

Stejně jako u „velkého“ JAWS stisk písmen s klávesou SHIFT umožňuje pohyb v opačném směru.

F6
vyvolání seznamu nadpisů
F7
vyvolání seznamu odkazů
a
přečte adresní řádek
g
přejde do adresního řádku
ALT+šipka vlevo
přejde na předchozí stránku

K dispozici je i CTRL+F pro vyhledávání a F3 pro pokračování hledání stejného řetězce.

Procházení textu stránek je zcela stejné jako na PC. Lze se pohybovat po znacích, slovech, větách, řádcích, odstavcích a pustit si plynulé čtení. Text je možné označovat a kopírovat do schránky.

Výčet funkcí je sice o něco málo menší, ale pro tato zařízení naprosto dostačující.

V ČR standardně dodávaný PAC Mate QX 440

Kde jsem brouzdal

Stejně jako u testu internetu v ozvučeném mobilu jsem i nyní vyzkoušel různé služby jako hledání na Google, čtení a psaní zpráv na GMailu, sledoval jsem Neviditelného psa a Aktuálně, na Alze si vyhledal, zda ještě mají vytipovaný set-top-box, na Jízdních řádech zjistil, jak dlouho by trvala cesta vlakem do Norimberku, … a vše bylo bez problému. Dokonce jsem zkusil i Google Dokumenty. Ty jsem si sice mohl jen číst, ale i to považuji za dobré. Při brouzdání jsem tedy nezískal jedinou negativní zkušenost.

Na závěr

Během práce jsem narazil na jediný problém, za který Omni nemůže. Při využití internetového připojení PC, kdy byl Omni propojen s počítačem USB kabelem, se stále nemohl na internet dostat... ...až do chvíle, kdy jsem si všiml zaškrtávátka v Centru zařízení Windows Mobile, jež povoluje/zakazuje využití datového spojení. Po jeho zaškrtnutí se připojení nasdílelo a já se mohl pustit do brouzdání.

Pokud bude PAC Mate Omni vybaven rozumným způsobem připojení, bude práce s internetem pohodová a bez problémová.

Žádné komentáře: