Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

středa 25. listopadu 2009

Jaká byla konference Online marketing pro neziskovky

Noční vstávání rozhodně není moje hobby, u konference Online marketing pro neziskovky jsem ale rád udělal výjimku. Konference začínala už v 9 hodin, což pro nás mimopražské bylo vzhledem k dopravě docela brzy, ale vše jsem nakonec stihl a v 8.58 vstupoval do budovy Vodafone, kde se konference konala. Místo konání zvolil Adam Javůrek, který konferenci pořádal, velmi příhodně. Aby se nám dobře pamatoval název zastávky, byl její název - Vozovna Strašnice - rozšířenou verzí názvu Adamova webu Vozovna.cz ;-)

Adamovi, Nadaci Vodafone, přednášejícím a všem, co se na organizaci podíleli, děkuji za velmi vydařenou konferenci a spoustu podnětů k další práci.

Komunity, sociální sítě a neziskovky

Po krátkém přivítání od paní Čížkové z Vodafone začal první blok přednášek. Adam seznámil s novým trendem dárcovství - jen tak pro zábavu. Pokud už všechno máte a nevíte, co si přát třeba k narozeninám, věnujte své "dárky" někomu jinému - třeba tak, jak to udělal Adam pro Asistenci.

Další dva příspěvky pak byly věnovány případovým studiím - Jan Šedo představil Signály.cz a Marie Havlínová nás seznámila s tím, jak Člověk v tísni bojuje za osvobození Su Ťij na Facebooku.

Jak lidi zlákat a udržet

Druhý blok byl hodně zaměřen na praxi. Vladislav Bureš popovídal o tom, jak správně vést e-mailing a proč použít specializovaný nástroj místo Outlooku či GMailu. Velmi pěkně podaná přednáška, ocenil jsem hlavně tip na nástroj, který pro určitý počet odběratelů umožňuje e-mailing zdarma. Petra Větrovská zaměřila svůj příspěvek na PPC reklamu. Situaci měla hodně ztíženou tím, že řada posluchačů vůbec nevěděla, co to PPC je. Pro mě to byla velmi inspirativní přednáška hlavně kvůli informacím o možném využití PPC pro neziskovky. Petra se věnovala kampaním Otevřené společnosti, o.p.s. Ta byla jednou z deseti neziskovek, která letos získala Google Grant. Petra ukázala, s čím se při přípravě kampaní potýkali a co by se dalo zlepšit či udělat jinak. My jsme v Google Grants letos neuspěli, tak až to - třeba příště - vyjde, budu už vědět, čeho se vyvarovat a jak kampaň správně vést ;-)

Lukáš Marvan se věnoval významu použitelnosti a přístupnosti při tvorbě webu. Nejen marketingem živ je web a když už návštěvníky na web dostaneme, je také třeba se postarat o to, aby se mohli s jeho obsahem bez problémů seznámit a web pohodlně a intuitivně používat. Opět velmi pěkná přednáška.

V této chvíli jsem získal pohodlnou židli a přístupové údaje k Wi-Fi, takže má spokojenost s konferencí ještě výrazně vzrostla ;-)

Netradiční přístup k marketingu

Třetí blok přinesl dvě přednášky a panelovou diskusi. Eva Güntherová popovídala o guerrillových taktikách a propojení off-line a on-line kampaní. Velmi nás zaujal lehce erotický kalendář, nafocený knihovníky a knihovnicemi. Pro mě osobně je guerrilla až moc divoká, takže mi byl bližší přístup Romana Šantory, který se zaměřil na důležitost zajímavého obsahu k přilákání nových zákazníků či dárců.

V panelové diskusi na téma "Mají ty Facebooky smysl?" pak Tomáš Jindříšek, Roman Šantora a Eva Günterová debatovali na téma efektivity a smysluplnosti využití nových marketingových nástrojů. Zajímavé názory pro mě byly hlavně ty Tomášovy - řada webů neziskovek vypadá, jako by je psal úředník. Výzva pro příští rok, kdy máme v plánu náš web kompletně překopat ;-)

Výhledy do budoucnosti

Poslední blok se skládal ze dvou přednášek a vyhlášení soutěže. O nástrojích mobilního marketingu hovořila Eva Štípková z Vodafone a Jaromír Fulnek pak ukázal možné využití mashupů pro neziskovky. Přednáška pěkná, ale zaměřil se hlavně na mapy, kde mě nějaké smysluplné využití moc nenapadá. K různým mapám bezbariérových objektů, tras, atp. je třeba mít dostatek relevatních dat, a ta zatím pohromadě moc nejsou.

Velmi příjemným a nečekaným zakončením konference pak pro mě bylo převzetí ceny za nejlepší blog neziskové organizace za rok 2009. Překvapení bylo o to větší, že Adam výherce do poslední chvíle tajil.

Děkuji porotě, kolegům, kteří mi s přípravou některých příspěvků pomáhají či je sami píší, i Dobrému webu, jehož školení jsem vyhrál jako cenu k diplomu.

A pokud se bude příští rok obdobná konference konat, opět se rád zúčastním.

neděle 22. listopadu 2009

Automatické titulkování na YouTube - další krok ke zpřístupnění videa

Přidání titulků k videu je na YouTube již nějakou dobu k dispozici, 19. 11. 2009 ale oznámil Google další novinku v této oblasti - automatické titulkování.

Na YouTube je každou minutu nahráno 20 hodin videa a ne každý autor přidá ke svému videu titulky. Pro řadu uživatelů - například neslyšící či ti, co špatně či vůbec rozumí řeči, v níž jsou vedeny dialogy - jsou tato videa bez titulků nepřístupná.

Automatické titulkování rozpoznává pouze mluvenou angličtinu, pro následný překlad titulků je ale možné zvolit některý z 50 jazyků včetně češtiny. Tato technologie je zatím nasazena jako beta služba a je použita u kanálů převážně se vzdělávacím obsahem (National Geographic univerzity Stanford, Yale, či MIT) či na kanálech Google, postupně by ale měly být podporovány i kanály další.

Vyzkoušel jsem to, přepis mluvené řeči do textu a zejména následný překlad do dalšího jazyka zdaleka není dokonalý, ale divákovi, který je neslyšící či nerozumí mluvené angličtině, mohou i nedokonalé titulky pomoci porozumět tomu, co se na plátně děje. Také lze předpokládat, že technologie rozpoznávání řeči se budou dále vylepšovat. Když si vzpomenu, kde byla technologie rozpoznávání české řeči před pár lety a kde je dnes...

Automatic Captions in YouTube Demo

čtvrtek 19. listopadu 2009

Oblíbené weby uživatelů se zrakovým postižením - 5. část

Tento seriál už jsem sice uzavřel, ale jelikož náš tým nedávno posílil nevidomý kolega Martin, který patří mezi velmi zkušené uživatele webu a screenreaderů, bylo by určitě škoda nezeptat se i jeho, na jaké weby často chodí a proč.

Slovo má Martin.

NVDA

Internetovou stránku open-source odečítače NVDA, o který se velmi zajímám, pravidelně navštěvuji kvůli získávání nových informací a downloadu aktuální vývojové verze. Stránka je bez problémů přístupná, funguje zde navigace pomocí nadpisů, kterou často používám. Pokud si například chci stáhnout poslední build NVDA , stačí stisknout rychlou navigační klávesu v závislosti na používaném odečítači pro přechod na první seznam na stránce, který má sedm položek, a šipkami zvolit odkaz Download. Následně přejít pomocí rychlé navigační klávesy na čtvrtý nadpis druhé úrovně a pak šipkami vyhledat odkaz Snapshots. Nakonec stisknout rychlou navigační klávesu pro přesun k tabulce a zvolit požadovanou verzi. Na výběr mám ze dvou možností, buď installer - tj. instalační balík, nebo portable verzi. Další možností, jak se na nvda-project.org můžeme orientovat, je relativně nová funkce, tzv. oblasti stránky. Pomocí rychlé navigační klávesy pro přesun na oblast stránky se můžeme přesunout na požadovanou oblast na stránce. Více o landmarks – oblastech stránky si můžete přečíst například v článku Přístupnost RIA - strukturování dokumentu a přístupnost z klávesnice.

LinuxEXPRES

Tuto webovou stránku navštěvuji velmi často - přibližně třikrát do týdne. Jedná se o internetový magazín, který se zaměřuje na operační systém GNU/Linux a všechny jeho možné varianty. Jsou zde k dispozici různé články, recenze návody, seriály atd. Webová stránka je velice přehledná, obsahuje i navigaci v rámci webu či klávesové zkratky. Články začínají nadpisem třetí úrovně, pomocí navigace po nadpisech se tedy mohu na požadovaný článek přesunout a pokud mě zaujme, pokračovat v jeho čtení. Na tomto webu odebírám RSS kanál, takže jej navštěvuji jen v případě, pokud mi přijde informace o novém článku touto cestou. Odkazy v RSS směrují přímo na článek, který začíná nadpisem druhé úrovně, stačí mi tedy se pomocí rychlé navigační klávesy přesunout na nadpis druhé úrovně a hned si článek mohu pohodlně začít číst například pomocí plynulého čtení.

Muzikus

Tento server navštěvuji také docela často, zajímám se o totiž hudbu, zpěv a zvuk. Jsou zde ke čtení různé recenze hudebních nástrojů, mikrofonů, zvukové techniky atd. Stránka je docela přístupná, i když některé věci (například strukturování pomocí nadpisů) by se daly vylepšit. Já zde opět využívám RSS kanál, takže web navštívím opět jen tehdy, když mi přijde zpráva do RSS čtečky. Po odkliknutí odkazu opět stačí využít rychlé navigační klávesy pro nadpisy a vyhledat nadpis druhé úrovně. Pak už si mohu článek pomocí plynulého čtení přečíst.

středa 18. listopadu 2009

Co nového přináší produkty Dolphin verze 11

Společnost Dolphin nedávno přišla na trh s jedenáctkovou verzí svých produktů Hal, Lunar(Plus) a Supernova. Protože novinek je tentokrát opravdu hodně a verze 11 je v mnoha ohledech zlomová, pojďme se aspoň na ty nejdůležitější podívat blíže.

Srozumitelnější pro uživatele

Verze 11 má úplně nový vzhled ovládacího panelu. Nové ikony jsou výstižnější, název každé je doplněn čitelným textovým popiskem. Došlo také k přeuspořádání položek v nabídkách, takže nalezení požadované položky je nyní snazší. Jeden příklad za všechny - přepnutí na jiný syntezátor je konečně v příslušném menu Hlas.

Uživatelé také jistě ocení srozumitelnější a méně technický jazyk. Došlo ke změně a zjednodušení terminologie tak, že nové pojmy srozumitelněji popisují jednotlivé funkce. Například pro pojmy automatický virtuální kurzor, virtuální kurzor oblasti a systémový kurzor se ve verzi 11 používá jeden název - Dolphin kurzor.

Ovládací panel Supernovy 11Ovládací panel Supernovy 9

Ukázka ovládacích panelů Supernovy ve verzi 11 a 9

Podpora operačních systémů

Produkty Dolphin ve verzi 11 přinášejí podporu 64bitových verzí operačního systému Windows Vista - zatím bez podpory hlasového a braillského výstupu na přihlašovací obrazovce - a podporu testovací verze Windows 7.

Nový Správce Audio-Haptických modulů (SAM)

Výrazných změn také doznal Správce Audio-Haptických modulů. Nová verze spouští každý ovladač syntezátoru nebo braillského řádku zvlášť. Je tak možné snadno zakázat ovladače, které nejsou používány a zrychlit tak spouštění produktů Dolphin.

Vylepšený systém nápovědy

Kromě standardního přístupu k nápovědě přes aplikační menu Nápověda v ovládacím panelu přibyl nový způsob, kterým nápovědu vyvolat. K nápovědě se v jakékoli situaci dostanete stiskem kláves CapsLock+F1.

Po stisku této kombinace se otevře menu nabízející všechny možné zdroje nápovědy a podpory. Tato nápověda by měla být více kontextová, záleží tedy, v jaké aplikaci je vyvolána. V menu lze potom najít informace specifické pro aktuální aplikaci, seznamy ovládacích kláves Supernovy, možnost otevřít celkovou nápovědu, nebo online zdroje podpory na webu firmy Dolphin. Je zde také možné zapsat si sem své vlastní poznámky pro danou aplikaci, např. nějaké užitečné klávesové zkratky. Tyto poznámky je možné si v dané aplikaci později opět otevřít a dále s nimi pracovat - přečíst nebo upravit.

Novinky související s webem

V souvislosti s vydáním Supernovy 11 Dolphin oznámil oficiální podporu Internet Exploreru 8. Ten je ale použitelný i se starší verzí 10. Jiná je situace u Firefoxu. Supernova 10.03 je schopna pracovat jen s Firefoxem do verze 3.06, s vyššími verzemi Firefoxu Supernova 10 nefunguje. Supernova 11 tento problém řeší a je kompatibilní i s novějšími verzemi Firefoxu.

Ve verzi 11 byl také mírně vylepšen seznam prvků aktuální stránky. Ten je možné vyvolat klávesami CapsLock+Tab. Po jeho otevření se uživatel ocitá na první kartě dialogu, na které se nachází seznam se souhrnnými informacemi o počtech objektů. Položky seznamu tedy vypadají např. takto: Odkazy: 35 odkazů, Nadpisy: 5 nadpisů atd. Kromě toho, že si seznam může uživatel projít a zjistit tak, co vše na stránce je, lze nyní odentrováním vybrané položky přímo přejít na příslušnou další kartu dialogu, kde je seznam odkazů, nadpisů atd.

Související odkazy

Děkuji kolegovi Honzovi Šnyrychovi za konzultace při přípravě tohoto příspěvku.

středa 11. listopadu 2009

12 požadavků na přístupnost, které hodně pomohou a moc nestojí

Metodiky přístupnosti jsou jistě prospěšné a užitečné. Často se ale jedná o materiály o desítkách stran a právě jejich rozsah může od přístupnosti řadu lidí odrazovat. Navíc implementovat některé požadavky může být časově i finančně náročné. S kolegy jsme proto připravili krátký a přehledný soupis toho nejdůležitějšího, co je z hlediska přístupnosti potřeba. Jedná se o věci, které jsou aktuálně z hlediska přístupnosti docela zásadní, ale jejich realizace současně není nijak složitá. Přístupnost dnes naštěstí jde ruku v ruce s tvorbou kvalitního webu a pokud tvůrce webu dobře odvede svoji práci, často udělá pro přístupnost hodně, aniž o tom třeba ví ;-)

A co že jsme to nakonec vybrali?

  1. Dbejte na sémantiku.Vyznačte nadpisy značkami h1 až h6, seznamy značkami ul, ol, li, dl, dt, dd, odstavce značkou p. Nezapomeňte na vhodně skryté pomocné nadpisy nad důležitými částmi stránky, případně – pokud chcete mít progresivní přístup k věci – použijte landmarky z WAI-ARIA.
  2. Důležitým grafickým prvkům, nesoucím významové sdělení, přiřaďte relevantní textovou alternativu pomocí atributu alt, případně – například u komplikovanějších obrázků, grafů či fotogalerií – přidejte textový popis třeba formou tabulkových dat či článku. Dekorativní grafiku schovejte pomocí CSS nebo jí přiřaďte prázdný atribut alt.
  3. Dbejte na dostatečný barevný kontrast a čitelnost textu, nesoucího významovou informaci. Vyzkoušejte přístupnost webu při jiných barevných schématech operačního systému než je standardní schéma (například Vysoký kontrast – černá).
  4. Projděte si web z klávesnice. Pokud se dostanete na všechny prvky, které mohou získat focus, a můžete s nimi pracovat, je to v pořádku. Nezapomeňte na dostatečné vizuální zvýraznění prvku, který získá focus při procházení webu z klávesnice i při najetí kurzorem myši.
  5. U formulářů definujte vazbu mezi prvkem a jeho popiskem pomocí vazebních atributů for a id, případně pomocí atributu title. U složitějších formulářů použijte i značky fieldset a legend. Informaci o povinné položce zahrňte do popisku formulářového prvku (tzn. * či slovo povinné je součástí popisku proto, aby se tuto informaci uživatel dozvěděl současně s popiskem). Nezapomeňte na smysluplné chybové hlášky a nápovědné texty. Formulář vždy opatřete tlačítkem pro jeho odeslání.
  6. U tabulek dávejte do každé buňky pouze informace, které spolu logicky souvisí. U složitějších tabulek vyznačujte záhlaví řádku a sloupce, případně použijte id a headers pro vazbu buňky a jejích záhlaví. Tabulky používejte k prezentaci křížově závislých dat (tabulková data), ne pro layout stránky.
  7. Vytvořte konzistentní navigaci napříč webem. Nezapomeňte na titulky stránek, u rozsáhlejších webů poskytněte drobečkovou navigaci, mapu webu a/nebo vyhledávání.
  8. Odkazy v textu dostatečně odlište (ideálně podtržením) od okolního textu. Pokud je to možné, vyhněte se odkazům typu zde, více, atp. a vytvářejte popisné texty odkazů. U odkazů vedoucích mimo web, na jiný obsah než HTML či otevírající nové okno prohlížeče nezapomeňte na tuto skutečnost upozornit.
  9. Nespoléhejte na to, že návštěvník je schopen vnímat vizuální aspekty stránky (barvu, tvar, rozložení, velikost). Informace – pokud to jejich charakter nevylučuje – publikujte tak, aby byly nezávislé na vizuálním vnímání.
  10. Vyvarujte se zvukovému podkresu stránky. Pokud už jej musíte použít, umožněte jej uživateli jednoduše vypnout. Vyvarujte se blikajícím či scrollujícím textům nebo provádění akcí, jejichž spuštění je vyvoláno bez iniciativy uživatele.
  11. Pokud používáte Javascript, zajistěte - pokud to charakter webu nevylučuje - aby důležité informace a funkcionalita stránky byly přístupné při zapnuté i vypnuté podpoře Javascriptu.
  12. Flash může být dobrý sluha, ale zlý pán. Stejně jako jiné technologie, i Flash lze udělat přístupně i nepřístupně. I při tvorbě Flashe proto myslete na textovou vrstvu ve Flashi, ovládání Flashe z klávesnice či popisné texty u tlačítek a dalších ovládacích prvků.

Upozornění závěrem: toto dvanáctero si nečiní nárok být vyčerpávajícím a úplným soupisem všech požadavků na přístupnost. Jeho smyslem je poskytnout tvůrci webu jednoduchý a snadno aplikovatelný i ověřitelný seznam požadavků, jejichž splněním výrazně zvýší šanci, že takto vytvořený web bude pro celou řadu návštěvníků přístupnější. A nemusí to být jen návštěvníci se zdravotním handicapem, řada požadavků pomáhá i běžným návštěvníkům či těm, kteří surfují například z mobilu.

Nechť je vám k užitku.

P.S. Za připomínky z pohledu tvůrce webu děkuji Brblovi.

neděle 8. listopadu 2009

Jak bylo na Google Developer Day 2009

V pátek 6. 11. 2009 jsem se spolu s dalšími více než 800 účastníky vydal do Kongresového centra v Praze na Google Developer Day 2009. Protože nejsem vývojář, dlouho jsem zvažoval, zda se zúčastnit či ne - program mi přišel trochu mimo mou hlavní sféru zájmu a i vstávání ve čtyři ráno zrovna není moje hobby.

Nakonec jsem se zařadil do škatulky fanoušků Google technologií, vytipoval si přednášky, rozhodl se jet a nelituju - organizace konference byla bez chyby, networking fungoval ;-), přednášky byly zajímavé.

Jako nejpřínosnější jsem nakonec vyhodnotil následující tři.

  • Úvodní keynote, kde jsem například konečně získal představu, k čemu může být dobrá Google Wave ;-)
  • Výkladní skříň GUG.cz - představte svoje aplikace, kde vývojáři krátce představovali svoje díla, která vytvořili za pomoci technologií Google.
  • Google search pro webmastery a webdevelopery, kterou Marcel Zavacký pojal velmi prakticky a vysvětlil nám, jak funguje procházení (crawling), indexování a hodnocení stránek a jak stránky upravit tak, aby si s nimi Google poradil. Vysvětlil také v čem, počívají nástrahy hacknutí stránek a jak se hacknutí stránek vyvarovat.

Protože Marcel během přednášky několikrát narazil na téma přístupnosti, které je mi velmi blízké, využil jsem možnosti Office hours a s Marcelem chvíli podiskutoval ve foyer. Potěšilo mě, že jsme na řadu věcí měli stejný názor a opět mi potvrdil to, že řada požadavků na přístupnost příznivě ovlivňuje i další oblasti, v tomto případě viditelnost vašeho webu ve vyhledávačích, či že v řadě případů neexistuje jediné správné řešení (například alternativní textový popisek obrázku).

Děkuji všem přednášejícím za zajímavé informace, organizátorům za zorganizování a pokud to vyjde, příští rok se opět rád zúčastním.

Související odkazy

čtvrtek 5. listopadu 2009

Chcete si vyzkoušet, jaké je to žít poslepu?

Příští čtvrtek, 12. 11. 2009, od 10.00 do 18.00 pořádáme v našem TyfloCentru na Chaloupkově 7 v Brně Den otevřených dveří. Co u nás můžete vidět, zjistit nebo i zažít?

  • I s těžkým postižením zraku se dá normálně žít.
  • Bílá hůl vás může bezpečně vést.
  • Nevidět neznamená vidět tmu.
  • Káva se dá vychutnat i poslepu.
  • Chleba, který si sami namažete, chutná nejlíp.
  • Počítač, internet, smsky? Žádný problém!
  • Pomůcky pro zrakově postižené jsou leckdy šikovné "vychytávky".

To všechno je SVĚT TĚCH, CO NEVIDÍ nebo vidí jinak. Nasaďte si simulační brýle a sami ho objevte - zážitkovou formou si budete moci řadu věcí sami vyzkoušet.

S kolegy z Centra pomůcek a informatiky budeme celý den k dispozici a pokud se k nám přijdete podívat, budete si moci sami zkusit řadu pomůcek na bázi výpočetní techniky - ozvučené počítače a mobily, braillské řádky či zápisníky pro nevidomé. Můžete si vyzkoušet, jak se surfuje po webu poslepu nebo spolu můžeme podiskutovat o všem, co vás z oblasti přístupnosti webu zajímá.

Těším se na viděnou.

úterý 3. listopadu 2009

Pozvánka na školení tvorby přístupného webu

Přesně za měsíc, 3. prosince 2009, pořádáme poslední letošní školení tvorby přístupného webu. Pokud

  • vás zajímají praktické aspekty přístupnosti,
  • chcete zjistit, jak se vaše weby čtou návštěvníkům se zdravotním postižením,
  • chcete se seznámit se speciálním softwarovým a hardwarovým vybavením, které používají slabozrací a nevidomí návštěvníci vašeho webu,
  • a celkově se dozvědět spoustu dalších zajímavých praktických informací z této oblasti,

využijte poslední možnosti zúčastnit se školení za letošní ceny (2000 Kč včetně DPH/osoba) a přihlaste se. V ceně je 6 hodin výuky, tištěné materiály, potvrzení o absolvování školení a občerstvení během školení.

Nově na školení zařazujeme aktuální věci z tématiky přístupnosti - přístupnost RIA včetně praktických ukázek či ukázku práce s webem na ozvučeném mobilním telefonu.

Těšíme se i s kolegy Honzou nebo Romanem na setkání.

pondělí 2. listopadu 2009

Nový ZoomText přináší podporu Win7, IE8 a čtení chráněných PDF

Nová verze softwarové lupy ZoomText 9.18.5 určitě udělá svým uživatelům hodně radosti. Přestože se jedná o menší upgrade, přináší tři zásadní novinky - podporu Windows 7, oficiální podporu prohlížeče Internet Explorer 8 a čtení chráněných PDF.

Z hlediska přístupnosti nás nejvíce zajímají poslední dvě novinky, takže se budu věnovat hlavně jim.

Podpora Internet Exploreru 8

S Internet Explorerem 8 v zásadě fungovaly už i předcházející verze ZoomTextu 9.18, ale ve verzi 9.18.5 byly opraveny všechny chyby, které byly v nižších verzích 9.18. Verze 9.18.5 tedy byla prohlášena za tu, která Internet Explorer 8 oficiálně podporuje a uživatelé ZoomTextu tak už mohou nejnovější verzi prohlížeče z dílny Microsoftu bez problémů používat.

Čtení chráněných PDF

PDF je obecně považován za přístupný formát dokumentu. Mnohdy ale stačí maličkost a rázem může mít problémy s čitelností jeho obsahu celá řada uživatelů. Překážek lze vytvořit celou řadu - od chybějící sémantiky až po uzamčení dokumentu. Zatímco v případě chybějící sémantiky se musí o nápravu postarat autor dokumentu, s chráněným dokumentem může dnes uživateli pomoci i jeho asistivní technologie, v našem případě nejnovější verze ZoomTextu.

Čtení chráněných PDF jsem vyzkoušel a opravdu to funguje, nicméně jsem narazil na několik problémů, které mohou práci zkomplikovat.

  • Příprava chráněného PDF dokumentu ke čtení je delší než u dokumentu nechráněného,
  • odezva programu při práci s chráněným PDF je pomalejší,
  • s některými typy složitějších dokumentů (manuály, dokumenty s více sloupci blízko sebe) si ZoomText rozumně neporadí, nerespektuje tok textu a čte je natvrdo po řádcích,
  • párkrát se mi stalo, že ZoomText mi část textu ignoroval a nepřečetl.

I přes výše uvedené problémy je ale čtení chráněných PDF dokumentů velký krok kupředu oproti předchozí verzi, která si s takovýmito PDF neporadila vůbec.

Související odkazy