Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

čtvrtek 23. května 2013

Flexibilní web – jak se zbavit balastu sociálních sítí a reklam

Odečítač obrazovky JAWS ve verzi 14 přišel s funkcí, která v přístupnosti hodně pomůže. Flexibilní web, jak se funkce nazývá, umožňuje na webových stránkách skrývat různé rušivé prvky. S rozmachem sociálních sítí je jich nad míru. Všichni dnes mohou článek „lajkovat“, „tweetovat“, sdílet a kdo ví, co s ním lze kromě přečtení ještě dělat. A to nemluvím o reklamě. Toto vše je většinou balast, přes který se zrakově postižený uživatel musí nějak „prokousat“, aby se dostal k podstatě načtené stránky.

Je pravda, že kupříkladu JAWS disponuje funkcí, která umožňuje skočit na konec rámce či jiného aktuálního prvku. Ale když to máte udělat od nadpisu článku k jeho obsahu třikrát a v průběhu článku třeba ještě několikrát, je to velmi otravné.

Flexibilní web nás tohoto zbavuje. Člověk, který čte informace očima, nepotřebné části prostě rychle přeskočí. Uživatelé JAWS mohou od verze 14 nepotřebné rámce, flashe apod. skrýt tak, že jim při prohlížení webu nepřekáží.

Kamarádka mě v poslední době zásobovala odkazy na články z Reflex.cz. S Funkcí flexibilní web mi z toho konečně nevstávají vlasy hrůzou. Při načtení stránky se běžně stane, že vyskočí i 11 sociálních a reklamních rámců a k tomu nějaké ty reklamy ve Flashi.

Jak se jich zbavit?

Kurzorem se postavím na prvek, se kterým se již na webu nechci potkat, kupříkladu rámec Facebooku. Skupinovou zkratkou JAWSKey+mezerník, X vyvolám průvodce. Ten mi v prvním kroku dává na výběr mezi vytvořením nové úpravy a prací s již existujícími. V druhém kroku volím, zda chci daný prvek skrýt či od něj má JAWS při načtení stránky začít číst. Možnost čtení od daného prvku se hodí v situaci, kdy uživatel například chce, aby JAWS četl od prvního nadpisu úrovně jedna na dané stránce – což může být třeba nadpis článku.

Volím tedy skrytí a jdu dál.

Následující dialog umožní výběr prvku, kterého se skrytí týká. Volím Rámec Facebook a postupuji k dalšímu kroku. Zde se volí konkrétní úprava. Mohu zde například vybrat, zda se to týká prvního rámce na stránce, všech rámců, rámce Facebooku atd. Volím tedy „Skrýt všechny prvky typu rámec s text: "Facebook"“. To znamená, že na stránce nebude zobrazen jediný rámec, který má v názvu Facebook.

Volím „Dokončit“ a úprava je vytvořena.

V tuto chvíli je ovšem nastavena jen dočasně. Pokud stránku opustím, budu JAWSem dotázán, zda chci změnu uložit jako pravidlo. Tuto situaci mohu vyvolat i přes průvodce. Platnost pravidla pak mohu nastavit jen pro aktuální stránku, pro aktuální doménu či obecně. U Facebooku určitě zvolím obecnou platnost, abych vše nemusel nastavovat i na dalších webech.

Když vše zopakuji pro Twitter, Google Plus, Google reklamu atd., stane se i pro mě čtení na Reflex.cz snesitelné (nemluvím o obsahu ;).

Průvodce mi samozřejmě umožňuje pravidla přidávat, odstraňovat, přejmenovávat a jinak upravovat.

Aby uživatel věděl, že na aktuálně načtenou stránku je aplikováno pravidlo flexibilního webu, je na to JAWSem upozorněn specifickým zvukem.

Co k tomu dodat...

Už mě dlouho nějaká funkce odečítače obrazovky nepotěšila tak jako právě flexibilní web. Všem uživatelům ji mohu určitě doporučit. Bude se Vám číst o mnoho pohodlněji a rychleji.

Autorem článku je Michal Jelínek.

Související odkazy

Žádné komentáře: