Poslepu.cz na novém URL

Od ledna 2014 najdete blog na adrese poslepu.cz.

úterý 30. června 2009

Kniha tváří bez očí - vzhůru na Facebook!

Když už člověk jednou na Facebooku je, tak má koukat, aby byl pořádně vidět a aby si brzy udělal jméno a přátele. Pustil jsem se tedy do budování své facebookové identity, tedy do tvoření vlastního profilu. Základní informace jako jméno a datum narození si tahle vševědoucí aplikace pamatovala už z toho, jak jsem se do ní registroval, s tím tedy problém nebyl. Vůbec jsem brzy pojal podezření, že tahle "potvůrka" si toho pamatuje velice mnoho a snaží se dělat, jako by toho o mně věděla víc, než já sám - např. s kým bych se měl bavit, na čích fotkách jsem, atd., atd. Prozatím jsem jí a skrze ni svým přátelům ale chtěl sdělit toliko něco o svých zájmech, vášních, láskách a neláskách, suma sumárum všechno, co by druhé mohlo o mně zajímat. Ze základních informací stačilo doplnit jen tu, kterou někteří považují za vůbec nejpodstatnější, a sice, zda jsem nezadaný, případně zadaný a ským. V mém případě to bylo velice jednoduché - políčko "nezadaný" je tuším hned druhé shora. Ještě jsem uvažoval - aby to nebylo tak jednoduché - označit stav "je to složité", ale pak jsem to zamítl. Časem jsem objevil u jedné své kamarádky stav "je to složité s-" a jméno jejího přítele, což mě nadchlo. Každopádně, o tom, jak je přístupná funkce "ve vztahu s" pro nevidomé toho moc nevím, neměl jsem tu čest s žádným vhodným profilem, s nímž bych to mohl otestovat. Ale hádám, že to bude o něco jednodušší než v reálu. Rozhodně můžu slíbit, že až se nějaký vhodný profil najde, napíšu, jak se to dělá - tedy samozřejmě, jak se to dělá na Facebooku, v reálném životě si na to, obávám se, každý bude muset přijít sám.

Zeptej se mě, co rád čtu, a já ti odpovím, že mám rád šunkofleky

Tak přesně s tímhle pocitem jsem se vrhl na vyplňování dalšího dílu informací o mně, nadepsaného nějak jako zájmy a zaměstnání. Tento formulář je poměrně ožehavý, má poměrně hodně položek a člověk se v něm může snadno ztratit. Celou dobu, co jsem se zpovídal ze svých zájmů, oblíbených knih a filmů, jsem trnul, abych se nespletl a nenapsal k oblíbené knížce třeba Michaela Jacksona. Ale po několikerém pozorném čtení jsem odvážně stiskl tlačítko "uložit" a s milým překvapením zjistil, že můj politický názor je skutečně pod příslušným nadpisem a ze svého vyznání jsem se vyznal tam, kde mi bylo určeno. Trochu problematické je nastavit, kdo všechno tyto informace může vidět a dodnes tento problém nemám vyřešený, ale je pravda, že jsem ho nijak detailně neřešil, informace, které sdílím, může klidně vidět kdokoliv. Předpokládám, že s tím souvisí odkazy "Zdeněk přátelé", "pouze Zdeněk" nebo "všichni", ale u těchto odkazů není řečeno, co přesně dělají, takže možná vedou někam jinam. Tím se dostávám k jednomu z nejpalčivějších problému Facebooku. Ne vždy, když na něco kliknu, okamžitě poznám, co se stalo. Nové informace se ne vždy objevují na stejném místě a člověk často musí používat funkci na zaktualizování obrazovky (v mém odečítači se jmenuje "překreslit obrazovku"), aby se projevily nově otevřené položky. Také je dobré čas od času aktualizovat stránku jako takovou.

Pošta pro tebe

Také nové události jako například nové zprávy či komentáře se hledají poměrně nesnadno a šance, že si jich člověk hned všimne, je poměrně malá. Myslím, že vidomý uživatel je na tyto události upozorněn určitou barvou nebo jiným vizuálním poutačem pozornosti, ale ani našinec nemusí přijít zkrátka. Facebook má totiž tu milou vlastnost, že vás na všechny věci, které se týkají vašeho profilu, upozorní e-mailem. Dozvíte se tak třeba, že někdo okomentoval váš příspěvek nebo vás požádal o přátelství. Tato funkce se nejspíš bude dát nějak minimalizovat či snad dokonce úplně vypnout, ale někomu, kdo nekouká, bych to vřele nedoporučoval. V mailu je totiž obsažen i přímý link týkající se dané události. Máte tak zaručeno, že nepropásnete nic, co se vás na Facebooku týká, a můžete na to pohotově zareagovat.

Jak to vlastně vypadá?

Abych se přiznal, o vizuálních stránkách knihy tváří nemám sebemenší představu. Nevím tedy, jestli např. zeď uživatele skutečně vypadá třeba jako nástěnka, nevím, jestli novější události mají jinou barvu než starší - řečeno stručně - o grafickém designu Facebooku nevím zhola nic, a tak ani nevím, jestli přicházím o hodně. Řídím se však věcným obsahem a musím říct, že i bez grafiky jsem schopen s Facebookem docela slušně pracovat. To, že já sám nevidím fotky ostatních uživatelů, ovšem neznamená, že by i můj profil musel zůstat bez obrázků. "Vyzdobil" jsem ho tedy fotografií, na níž hladím krávu ležící na louce. Tu fotku vyfotil můj kamarád Bob, když jsem ho byl navštívit v Anglii, a po návratu se lidem povětšinou líbila. Ale uveřejnění každé fotky s někým vidomým konzultuju, povětšinou s bratrem, nerad bych omylem zveřejnil něco nevhodného nebo nějakou fotku, kde nevypadám přijatelně...

(To be continued)

Autorem článku je můj nevidomý kamarád a kolega Zdeněk Rybák.

Souvisejicí odkazy

čtvrtek 25. června 2009

Beletrik - knihy pro zrakově postižené do kapsy

Beletrik je nový projekt firmy Galop, s. r. o., významného tuzemského dodavatele elektronických kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené. Cílem projektu je zpřístupnit služby digitálních knihoven pro zrakově postižené nevidomým a slabozrakým uživatelům prostřednictvím mobilních telefonů s hlasovým výstupem.

Projekt je rozdělen do několika kapitol (tak jsou nazývány jednotlivé etapy projektu) a v současné době jsou známy bližší informace o prvních třech kapitolách.

Nový český hlasový syntezátor s hlasy Jirka, Iva a Honza je první kapitolou tohoto projektu a bude v nejbližších měsících zdarma nabízen uživatelům odečítacího programu Mobile Speak, oficiálně zakoupeného v České republice.

Na podzim či v zimě vyjde druhá kapitola, přehrávač Beletrik. Bude se jednat o softwarovou aplikaci, umožňující jednoduché a pohodlné čtení textových souborů na mobilních telefonech s operačním systémem Symbian Series 60 3rd Edition, které již dnes používají stovky zrakově postižených. Pro uživatele ozvučených mobilních telefonů, zakoupených u firmy Galop, bude přehrávač taktéž nabízen zdarma.

Ve stejný čas by měla být k dispozici i třetí kapitola projektu, snadný přístup ke službám digitálních knihoven pro zrakově postižené přímo z prostředí aplikace Beletrik.

Bližší informace o projektu jsou k dispozici na www.beletrik.cz, případně v nahrávce z letošní prezentace na Tmavomodrém festivalu.

Držím Beletriku pěsti, ať se mu daří a je svým uživatelům brzy k užitku.

pátek 19. června 2009

Kniha tváří bez očí aneb jak se žije na Facebooku poslepu

Facebook je v současné době patrně nejpopulárnější sociální sítí. Odhaduje se, že čítá přes 170 miliónů uživatelů z celého světa. S nadsázkou se dnes tedy říká, že kdo není na Facebooku, jako by neexistoval. A existovat chce přeci každý, i když je třeba nevidomý. Ovšem, když na to nekoukáte, má to svoje úskalí. A právě o nich bude tento článek.

Dlouho jsem odolával

Když mi asi před dvěma měsíci přišla do emailové schránky první pozvánka na Facebook, s klidem jsem ji ignoroval. Nejsem člověk, který skočí hned na první špek jen proto, že je něco "in". Navíc, jako uživatel naší univerzitní platformy, která je takový Facebook v malém, vím, kolik to může stát času, pokud chce člověk udržovat svůj profil aktuální a při životě a našince o to víc, protože tyhle platformy nebývají vůči nevidomým zrovna přátelské. S naší platformou se to má tak, že často nevím, komu přesně píšu, kdo všechno mojí zprávu uvidí příp. kdo odepsal mně a občas to stojí dost úsilí se k požadovaným informacím propracovat. S těmito předsudky vůči Facebooku jsem s klidem ignoroval ještě dvě takové pozvánky, až mě čtvrtá zastihla v "objevovatelské/hravé" náladě. Klikl jsem tedy na odkaz vybízející mě, abych se přidal k Facebooku a vyplnil poctivě všechny údaje o datu narození, pohlaví apod. S tím ještě žádný problém nebyl, jednotlivá políčka byla řádně nadepsána, rozbalovací seznamy fungovaly. Prima, říkám si, třeba je ten Facebook vstřícný.

A pak přišla CAPTCHA

Údaje jsem vyplnil, heslo jsem si zvolil a pln dychtivého očekávání stiskl tlačítko "zaregistrovat se". A ouha... Opište text z obrázku Chviličku jsem si zanadával, ale pak jsem si všiml odkazu na alternativní zvukovou CAPTCHU, tedy kód, který ověřuje, že k aplikaci se pokouší přistoupit člověk a nikoliv např. spamovací robot.

Type the words you will hear. Don't worry if you miss one or two, just write what you got, ženský hlas mě tu tedy vybídl, abych nastražil uši a snažil se napsat tolik slov, kolik se mi jen podaří zachytit.

V anglických slovech dělám dost chyb, i když přesně vím, co chci napsat, a což teprve když vám do uší zazní patrně kousek nějakého anglického seriálu, ještě navíc značně zdeformovaný, aby roboti neměli šanci. Šanci jsem ale málem neměl ani já. Napoprvé jsem nedokázal rozeznat ani jediné kloudné slovo, při druhém přehrávání jsem nadával, to se nepočítá, a až při třetím jsem dostal první slovo. "Jack". Ale "Jack" aplikaci nestačil, chtěla slov víc. Asi po patnácti minutách jsem ale nakonec zvítězil a jakýmsi zázrakem se mi podařilo napsat slova, která se v textu patrně vyskytovala. Dodávám, že text byl samozřejmě pokaždé jiný. Zpětně jsem si říkal, že kdybych byl požádal někoho vidícího nebo využil některou z aplikací na obcházení CAPTCHA jako např. WebVisum, ušetřil bych si spoustu času, ale člověk občas zkrátka nezmobilizuje všechny prostředky, které má k dispozici.

Vzhůru na Facebook!

(To be continued)

Autorem článku je můj nevidomý kamarád a kolega Zdeněk Rybák, kterému tímto děkuji za tento i další díly, které mi přislíbil.

úterý 16. června 2009

WAI-ARIA v praxi

Je potěšující, že podpora přístupnosti RIA se dostává z roviny teoretické stále více do roviny praktické. Podpora už je nejen na straně prohlížečů a asistivních techologií, ale začíná přibývat i webů, které některé prvky z WAI-ARIA začínají implementovat. O tom, že se dají tyto prvky použít i mimo oblast RIA, svědčí následující dva příklady.

WordPress 2.8

Poslední verze oblíbeného blogovacího nástroje WordPress přináší ve výchozím tématu podporu landmarků, konkrétně rolí search, navigation, main, contentinfo, complementary, banner. Tedy každý, kdo používá Wordpress 2.8 a toto výchozí téma, má lépe zpřístupněný svůj blog, aniž o tom třeba ví ;-) V praxi je toto řešení k vidění například na blogu Marca Zehe.

ukázka landmarků na blogu Marca Zehe

Yahoo! News

Landmark Roles od minulého týdne používá také server Yahoo! News. Jeho čtenáři se tak mohou snáze zorientovat ve velkém množství informací a rychle najít tu, kterou hledají. Yahoo! News má definovány stejné Landmark Roles jako nový WordPress, což má pro uživatele i tu výhodu, že na obou webech ke stejným částem stránky přistupuje stejným způsobem a nemusí pátrat, zda část s vyhledáváním je na jednom webu uvozena nadpisem Hledání a na druhém Vyhledávání.

WAI-ARIA na Zdrojáku

Pokud vás tato tématika zajímá a hledáte více informací v češtině, pak zavítejte na Zdroják, pro který píšu na toto téma několik článků. Ten další, který mám rozpracován, se bude týkat podpory dynamických změn obsahu a tzv. živých oblastí.

U nás si sice na aktivní používání těchto novinek uživateli ještě chvíli počkáme (na lokalizaci JAWS 10 se teprve pracuje), ale myslím, že není na škodu o těchto věcech vědět a při úpravách stávajích či tvorbě nových webů už s nimi počítat a případně je implementovat.

pátek 12. června 2009

Twitter a přístupnost

Twitter dnes mohou používat bez větších obtíží i nevidomí uživatelé. Podívejme se, jak se jim s Twitterem pracuje, na jaká úskalí mohou narazit a jak je překonat. K testování jsem sáhnul po osvědčené a aktuálně používané kombinaci screenreaderu JAWS 9 a prohlížeče Firefox 3.0.10 s doplňkem WebVisum.

Registrace

Na první velkou, ale prakticky jedinou obtížně překonatelnou bariéru, narážíme hned v registračním formuláři, který je chráněn pomocí CAPTCHA. K dispozici je sice i audio verze, ale jelikož jsou slova hůře čitelná a audio verze pro nerodilého mluvčího prakticky nesrozumitelná, je třeba k přečtení CAPTCHA využít buď WebVisum nebo požádat někoho bez zrakové vady o pomoc. Jinak je formulář bez větších obtíží přístupný, za mírně obtěžující lze považovat opakování textu nadpisu Can't read this? u každého formulářového prvku.

Twitter poslepu

Poslání twítu ze standardního rozhraní je bezproblémové, čtení twítů také. Jednotlivé twíty jsou vyznačeny jako položky seznamu, takže lze hezky poznat, které informace k sobě patří. Co trošku chybí, je nadpis, uvozující hlavní obsah stránky. Pro jednoduché čtení tak standardní rozhraní dostačuje. Přístupné ale nejsou funkce pro vyznačení oblíbených twítů (hvězdička) a pro odpověď na twít.

Pokud je chce uživatel screenreaderu použít, musí pro twítování použít jiný nástroj. Na AccessibleTwitter je k dispozici přístupné rozhraní, umožňující plnohodnotné používání Twitteru i těm, kteří mají se standardním rozhraním problémy. Každý twít je uvozen nadpisem, obsah twítu vyznačen jako citace, přístupné jsou i funkce pro zprávu přímou zprávu příjemci, přidání twítu mezi oblíbené, odpověď na twít a ReTweet. Mírnou nevýhodou AccessibleTwitteru je nespolehlivost posílání twítů, jejichž délka se blíží 140 znakům - občas se stane, že twít nejde poslat.

To, že se nejedná jen o laboratorní test, ale že Twitter lze i bez kontroly zrakem opravdu používat, potvrzují například nevidomí uživatelé Twitteru Marco Zehe nebo můj kolega Roman Kabelka, kterému děkuji za poskytnuté konzultace k tomuto článku.

Související odkazy